Výjezd do zahraničí zní často jako sen, ale může mít pozitivní i negativní dopad. Pokud jste věnovali pozornost našemu průvodci kulturní adaptací, budete si pamatovat, že fáze kulturního šoku často přichází s řadou negativních zkušeností, včetně stresu. Život v cizině může být stresující z mnoha různých důvodů – nové místo, nový jazyk, lidé, které jste nikdy předtím nepoznali, problémy s ubytováním, byrokracie, stesk a dokonce i náročné večírky.
Stres je přirozený obranný mechanismus, který nám, lidskému druhu, od pradávna pomáhá přežít. A i když už nás nepronásledují velké kočky, hadi a medvědi, stále se musíme chránit před moderními životními „predátory“ – zkouškami, termíny, vysokou pracovní zátěží a mnoha dalšími.
Stres pro vás může být dobrý i špatný. Nízký stres může povzbudit aktivitu, kreativitu, energii a dokonce pomoci soustředit se. Když je však stres příliš velký a trvá příliš dlouho, může narušovat studium a další aktivity. Pokud začnete pociťovat některý z typických příznaků stresu (apatie, bolesti hlavy, potíže se soustředěním, svalové napětí, žaludeční potíže, vztek, úzkost,…), je to známka toho, že musíte najít způsob, jak se uklidnit a uvolnit.
Činnosti, které vám pomohou relaxovat, odpočívat a zažít příjemné emoce:
- Cvičte, běhejte, procházejte se, jezděte na kole… Najděte si aktivitu, která by vás bavila. Fyzická aktivita (i když je to jen 15 minut protahování nebo 30 minut chůze) aktivuje „hormony štěstí“ a je velmi důležitá pro duševní zdraví.
- Dbejte na správnou stravu, důležité je, aby byla výživná!
- Vzpomeňte si na své staré koníčky nebo si dejte trochu času na to, abyste se naučili nové zábavné věci, připojte ke studentskému klubu.
- Dbejte na kvalitní spánkové návyky. Doporučuje se spát 7 až 9 hodin denně.
- Buďte pravidelně v kontaktu se svými přáteli a rodinou.
- Kvalitní odpočinek může někdy vyžadovat čas a úsilí, ale může vám pomoci být produktivnější. Klíčem je udržovat zdravý odpočinek a pracovní rovnováhu.
Pokud už jste ve stresu, existují různé techniky zvládání stresu, které můžete vyzkoušet:
- Rozpoznat pocity, které se objevují (strach, vztek, úzkost, frustrace, vzrušení, radost atd.).
- Uvědomte si, jak tyto emoce pociťujete ve svém těle (bolest hlavy, zrychlený tep, tlak na hrudi).
- Regulujte své dýchání, uvolněte tělo.
- Věnujte pozornost tomu, co můžete vidět, cítit, dotknout se nebo ochutnat kolem sebe (takto soustředíte svou mysl na tady a teď, což je obvykle docela bezpečné).
- Používejte relaxační cvičení (cvičení pozornosti, meditace) – nápady najdete v sekci Materiály.
- Věnujte se činnostem, které vás uklidní a pomohou se uvolnit (jen na určitou dobu, aby se to nezvrhlo v prokrastinaci).
- Zkontrolujte své myšlenky (vnitřní jazyk) a iracionální myšlenky, které mají tendenci aktivovat poplach a reakci „bojuj nebo uteč“.
- Pokud budete mít i nadále potíže s uklidněním, můžete kontaktovat psychologa.
Užitečné zdroje:
- Video a školení COSTABEX o zvládání stresu: https://costabex.eu/stress-management/
- Audia meditace COSTABEX: https://costabex.eu/meditation-audios/
- Příručka Světové zdravotnické organizace pro zvládání stresu pro zvládání nepřízně osudu: https://www.who.int/publications/i/item/9789240003927
- Tipy pro duševní zdraví od ESN: https://blog.erasmusgeneration.org/5-mental-health-tips-erasmus-students