Costabex

Novo študijsko leto, nova prijateljstva in izzivi lahko prinesejo veselje, radovednost in druge prijetne občutke. Ni pa skrivnost, da lahko nove izkušnje povzročijo tudi stres, negotovost in porajajo vprašanja. 

Kulturna prilagoditev je proces, ki zahteva čas, da se oseba vključi v novo kulturo in se v njej dobro počuti. Včasih študentje pričakujejo, da bodo po selitvi v novo državo takoj spoznali nova prijateljstva, uživali v vsem, kar je povezano z novo kulturo, in se počutili kot doma. Ta pričakovanja se lahko uresničijo, lahko pa tudi nekaj časa, truda in potrpljenja.

Prilagajanje poteka v različnih fazah:

  • Medeni tedni 
  • Kulturni šok
  • Prilagoditev
  • Sprejemanje/prilagajanje
  • Šok ponovnega vstopa

Ne pomeni nujno, da gredo vsi skozi vsako fazo v točno določenem vrstnem redu. Nekateri ljudje doživljajo nekaj faz, nekateri vse, nekateri pa se lahko vračajo naprej in nazaj. Poglejmo, kako te faze običajno doživljajo drugi učenci. 

Poročno potovanje Ko študenti pridejo v novo državo, so prvi vtisi običajno precej pozitivni. Študenti uživajo v novem mestu in so navdušeni nad učenjem novih jezikov ali poskusom nove hrane. Začneta načrtovati potovanje po državi in sklepanje novih prijateljstev. V tem času so učenci motivirani za učenje in doživljanje novih stvari, obiskovanje novih krajev.

Kulturni šok (razočaranje)Medtem ko v fazi medenih tednov vsi vidijo stvari v svetlejših barvah, lahko kasneje barve postanejo še temnejše, kot so . To je čas, ko nastopita razočaranje in kulturni šok. V tej fazi se morda vse ne zdi tako prijazno in zabavno, kot bi pričakovali, in težje je sklepati nove prijatelje. Morda boste začeli pogrešati hrano, domači kraj, prijatelje, družino, dom in razlike bodo postale moteče. Če začnete čutiti domotožje, ste utrujeni ali nesrečni, ne oklevajte in poiščite pomoč – pogovorite se s prijatelji ali družino, pogovorite se s sošolci ali prosite za psihološko svetovanje. 

Prilagajanje Po fazi kulturnega šoka ljudje ponavadi dosežejo fazo prilagajanja. Takrat lahko začnete sprejemati novo kulturo in spremenite negativna stališča v bolj odprta in pozitivna. Med to fazo študentje pogosto trdijo, da nova država ali univerza ni tako drugačna, neprijetna ali strašljiva. Učenci se naučijo uživati v novem podnebju, hrani, krajih, kulturi in družbi drugih. Sprejemanje in prilagajanje Ko pride faza sprejemanja, se boste morda začeli počutiti skoraj kot doma. V tej fazi se študenti bolj vključijo v univerzitetne dejavnosti, sklepajo nova prijateljstva, več potujejo in celo začnejo delati načrte, da bodo v novi državi ostali dlje časa. 

Še ena faza, ki jo učenci včasih doživijo – Šok pri ponovnem vstopuS tem se srečujejo le nekateri študenti, ki potujejo nazaj v domovino. V tej fazi študenti pogosto rečejo, da nočejo več domov, saj imajo v državi gostiteljici aktivno družbeno življenje. 

Preselitev v novo državo je zabavna in dragocena, vendar pogosto potrebuje čas za prilagajanje. Zelo naravno in normalno je, da se včasih počutite ne le srečno ali navdušeno, ampak tudi žalostno, osamljeno ali razočarano.Hiter opomnik:– V redu je, če ste jezni – če nekatere kulturne norme nimajo smisla.

– V redu je, da se počutiš osamljenega – ko so vsi tvoji prijatelji nazaj v tvoji domovini.

– V redu je, da ste razočarani – ko se soočate s težavami.

– Prav je tudi, da se počutiš zelo srečnega!

Ne prezrite svojih čustev, pogovorite se s prijatelji, družino, sostanovalci ali poiščite psihološko pomoč na svoji univerzi. Pogovor lahko pomaga ne le vam, ampak tudi tistim okoli vas. 

NASVETI. 

Za pomoč pri prilagajanju gostiteljski kulturi:

  • Raziščite kulturo, preden greste
  • Bodite odprti
  • Naučite se nekaj osnovnih stavkov v lokalnem jeziku
  • Bodite spoštljivi – kar je lahko sprejemljivo v vaši domači kulturi, morda ni sprejemljivo v gostiteljski kulturi
  • Poiščite podporo – za nasvet se pogovorite z univerzo gostiteljico, drugimi študenti na izmenjavi ali lokalnim mentorjem

Uporabni viri:

COSTABEX video in delavnica o kulturnem šoku: https://costabex.eu/culture-shock/