Kot študent ali mlada odrasla oseba verjetno že poznate osnove upravljanja svojih financ. Kljub vašim izkušnjam bi lahko odhod v tujino pri nekaterih povzročil finančne težave. Če imate načrt za obvladovanje finančnih izzivov, lahko zmanjšate stres.
- Ugotovite možne izzive
Ko vnaprej ugotovite možne težave, je manj verjetno, da vas bodo ujeli nepripravljene. Kaj bi se lahko zgodilo? Ste izgubili kreditno ali debetno kartico? Pozno nakazilo štipendije? Ste med potovanjem izgubili denar? Prevelika poraba? Nepričakovani stroški? Seznam naj bo kratek, vendar se nanj večkrat vrnite, pred in po odhodu.
- Načrtujte svoj proračun
Preden greste na izmenjavo, naredite proračun, ki vam bo pomagal upravljati denar. Začnite z zbiranjem vseh vaših finančnih podatkov, vključno z vašimi prihodki, stroški in morebitnimi dolgovi, ki jih imate. Naredite seznam svojih stalnih stroškov, kot je najemnina, in spremenljivih stroškov, kot so živila in zabava. Izračunajte svoj dohodek, vključno s štipendijo Erasmus+ ali drugimi viri finančne pomoči. Odštejte skupne mesečne stroške od skupnega prihodka, da vidite, koliko denarja vam ostane vsak mesec. Če vaši stroški presegajo vaše prihodke, boste morali prilagoditi svoj proračun.
- Uporabite aplikacijo za proračun.
Aplikacije za določanje proračuna vam lahko pomagajo spremljati porabo in ostati v skladu s proračunom. Poiščite aplikacijo, ki vam omogoča določanje finančnih ciljev, spremljanje stroškov in ustvarjanje proračuna. Preverite vire svoje banke – včasih imajo orodja za proračun že integrirana v bančno aplikacijo.
- Ustvarite varčevalni načrt
Študenti pogosto seveda postanejo strokovnjaki za varčevanje. Izbirate lahko med številnimi študentskimi popusti (poskrbite za mednarodno priznano študentsko izkaznico, npr. ISIC), kuhate hrano skupaj s sostanovalci, organizirate stanovanjske zabave namesto ven ipd. Postavitev varčevalnega cilja vas bo motivirala oz. lahko preprosto uporabite hranilnik. Načrt varčevanja se pogosto zmanjša na določitev vaših prioritet. Ne glede na to, ali gre za hrano na zabavi en teden ali izlet na večerjo naslednji teden, se boste s temi odločitvami soočili precej pogosto.
Ne pozabite, da je štipendija Erasmus+ namenjena vaši podpori in ne kritju vseh vaših stroškov. Izdelava finančnega načrta je zato zelo pomembna.
NAMIG. Za večino študentov je glavni strošek nastanitev. Pri načrtovanju proračuna se najprej osredotočite na ta strošek.
Znati upravljati svoje finance je zelo dragocena veščina in upamo, da boste postali strokovnjak za to. Vendar, če imate težave z upravljanjem svojih financ, se ne bojte poiskati pomoči. Vaša gostiteljska univerza ima morda na voljo finančna sredstva ali pa se za navodila pogovorite s finančnim ali svetovalcem.